Pasivní dům ze slámy v Šošůvce

  • Název stavby: Šošůvka
  • Orientační náklady: stavba svépomocí 3,3 mil Kč, stavba na klíč od 6,5 mil Kč (+příslušenství)
  • Užitná plocha: 1.NP - 84,7 m2, 2.NP - 71,2 m2, celkem 155,9 m2
  • Zastavěná plocha: 103 m2 (dům)+ 40 m2 (dílna+stání) + 13,7 m2 (sauna) + 16,4m2 (krytá terasa) 
  • Autor architektonické studie: Ing. arch. Radek Hála

Jak jsme provedli vápennou omítku

Nakonec jsme provedli fasádu od Hasitu s tím, že jsme se pokusili napodobit fasádu na parkovacím domě Domini park v Brně. Postupovali jsme dle doporučení pana Panušky které posílal Dan s tím, že jsme se tento postup rozhodli právě po konzultaci s ním dodržet. Pan Panuška připustil, tak jak psal Martin Papež, natáhnutí celé vrstvy jádrové omítky z jedné vody v ideálních povětrnostních podmínkách, ale rovnou rozfilcovat rozhodně nedoporučil, kvůli možnému vzniku vlasových trhlin při schnutí celé vrstvy. My to dělali na dvě vrstvy, protože už byla dost zima.Jako finální vrstvu jsme se nakonec rozhodli použít hasit 380, který obsahuje hydraulické vápno a je prý z vápenných omítek nejodolnější vůči povětrnostním podmínkám s tím, že jsme finální povrch nefilcovali, ale točili dřevěnými hoblíky, což bylo teda pracnější než filcování, ale asi ne zase tak zásadně. Místo vápeného nátěru jsme se rozhodli fasádu natřít transparentím hydrofobizačním nátěrem PP405 Hydrophob, který se ovšem musí aplikovat každých 5 let, tak potom uvidíme jestli nakonec nenatřeme vápenným kalsitem. Nátěr se do omítky vsákl a nezanechal žádnou stopu, takže byla hezky zachovaná struktura. Štuk jsme neprobarvovali, protože jsme se báli, co by z toho vyšlo. Hasit 380 má ale za mně moc hezkou barvu, takovou pískovou díky hydraulickému vápnu lehce do okrova. Oproti jádrové 666, která je téměř bílá má výrazně teplejší barvu.Fasádu jsme dělali se zedníky, ukrajinci, moc šikovnými a zvládli tu techniku úplně v pohodě a myslím, že výsledný efekt je dost podobný tomu na Domini parku. Původně jsme mysleli, že tam provedený výtvarný efekt není s Hasitem možný, ale prý mezi materiálem od Tubagu a od Hasitu není prakticky žádný rozdíl. No a přikládám ještě nějaké foto. 

Ze stavby:


Studie

Dům bude stát na kraji obce. Pozemek je mírně svažitý JZ a SZ směrem a současnosti je využíván jako zahrada a jsou na něm vzrostlé ovocné stromy. Před domem bude zahradní jezírko, které bude rezervoárem užitkové dešťové vody. V létě bude vytvářet příjemné mikroklima a zvlhčovat vzduch. V zimě bude hladina odrážet sluneční světlo hlouběji do domu. Dešťová voda bude využita na pozemku stavebníka. Odpadní vody budou odvedeny splaškovou kanalizací. Elektřina bude přivedena z již vybudovaného el. sloupku v severovýchodním rohu pozemku. Voda bude odebírána z veřejného vodovodu. Oplocení bude provedeno ze dřeva směrem do ulice a pletivem podél hranic se sousedními parcelami. Předzahrádka s vjezdem a vstupem nebude oplocena. Okolí domu bude využito jako zahrada a sad.

Navržený dům má podélnou obdélníkovou dispozici 14,17 x 7,22 m zastřešenou sedlovou střechou. Je umístěn na pozemku podélně s komunikací. Do ulice bude postaveno kryté parkovací stání pro automobil s kůlnou na kola a zahradní techniku, zastřešené plochou střechou s vegetační vrstvou. Podél JV hrany pozemku bude na dům navazovat terasa s venkovním krbem a sauna zastřešená plochou střechou s vegetační vrstvou.

Ze zádveří je přístupná šatna. Hlavní obytný prostor je otevřený velkými okny k jihozápadu. Kuchyňský kout je částečně oddělený kamny. Na terasu před obývacím pokojem vedou dvoukřídlé francouzské dveře. Podél SV stěny domu je technická místnost a koupelna s WC. V JV rohu domu je ložnice s výstupem na terasu. V podkroví je velký dětský pokoj s možností po několika schodech vystoupit na střešní terasu nad parkovacím stáním. Pokoj je možné v budoucnu rozdělit na dva menší. Uprostřed dispozice je pracovna se spaním pro hosty a u SV štítu další pokoj s koupelnou a wc

Dům má nízkou spotřebu provozních energií, je koncipován jako nízkoenergetický. Je navržen jako dřevostavba rámové konstrukce s tepelnou izolací ze slaměných balíků. Vevnitř budou dřevěné podlahy v kombinaci s keramickou dlažbou. Vnitřní omítky budou hliněné. Vnější fasádu budou kombinací vápenné omítky a dřevěných obkladů na příslušenství domu. Dům bude vytápěn těžkými akumulačními kamny na dřevo v kombinaci s elektrickými přímotopy a rohožemi v koupelnách, případně v kombinaci se solárním systémem ohřevu vody. Zpevněné venkovní plochy budou dlážděné z lomového kamene nebo keramických dlaždic.